چاپ مطلب

جراحی لثه، بدون درد و خونریزی و بی حسی و بخیه...از تبلیغات فریبنده تا حقایق علمی

تاریخ انتشار ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ , ۱۲:۱۱

اخیرا تبلیغاتی مبنی بر جراحی لثه با لیزر بدون درد، بدون بی حسی، بدون خونریزی، بدون بخیه و .... روی بورس آمده است. اگر از لیزر دایود یا دی اکسید کربن ( لیزرهای بافت نرم) جهت جراحی استفاده شود روش کار به این صورت است که نور لیزر در هموگلوبین و ملانین (دانه های رنگی موجود در بافت های بدن) جذب می شود و با سوزاندن این بافت ها امکان برش و حذف بافت مورد نظر را ایجاد می کند. در این حالت به دلیل این حرارت بالا ما خونریزی نداریم و چون خونریزی وجود ندارد نیازی هم به بخیه نیست. اما نکته اصلی اینجاست که این سوزاندن باعث ایجاد حرارت می شود و این حرارت هم ایجاد درد می کند. پس اگر از لیزرهای دایود و دی اکسید کربن برای برش بافتی و جراحی های کوچک لثه استفاده شود قطعا نیاز به بی حسی داریم.

 

اگر از لیزر اربیوم (لیزر بافت سخت و نرم) برای جراحی استفاده شود داستان کمی متفاوت است. لیزر اربیوم جذب بالایی در آب دارد و همانطور که می دانیم قسمت اعظم و اصلی سلول های بدن از آب تشکیل شده است. نور لیزر اربیوم در مولکول های آب داخل سلول ها جذب شده و باعث بروز انفجارهای سلولی و از هم گسیخته شدن بافت می شود. در نتیجه بافت برش می خورد. سر دستگاه لیزر اربیوم هم دارای اسپری آب و هوا است که باعث خنک شدن ناحیه مورد جراحی می شود. در نتیجه حرارت ناحیه بالا نمی رود. اما نکته ظریف دقیقا همین جاست. چون حرارت بالا نمی رود تا دلتان بخواهد خونریزی داریم و چون خونریزی وجود دارد پس نیاز به بخیه پیدا می کنیم. ممکن است دوستان اهل فن اینجا اشاره کنند که ستینگ دستگاه را تغییر بده. خونریزی بند می آید. دقیقا!! با تغییر تنظیمات و قطع آب دستگاه حرارت بالا می رود و خونریزی کاهش پیدا می کند در نتیجه نیازی به بخیه نیست. اما همین حرارت افزایش یافته ایجاد درد می کند. پس در نهایت باز هم نیاز به بی حسی هست!!

 

یعنی استفاده از لیزر بدون خونریزی، بدون بخیه، بدون بی حسی، بدون درد به صورت همزمان مثل تابش خورشید در ساعت دوازده شب است!!

 

کیس زیر با استفاده از لیزر دایود 980 نانومتر، تزریق یک قطره بی حسی و در عرض پنج دقیقه انجام شده است.

چاپ مطلب