چاپ مطلب

مزیت استفاده از لیزر در دندانپزشکی چیست؟

تاریخ انتشار ۱۳۹۵/۸/۲۴ , ۱۲:۱۴

لیزر هم برای بافت سخت (تراش دندان و استخوان)، هم برای بافت نرم قابل استفاده می باشد. موارد استفاده از لیزر به دو دسته کلی زیبایی و درمانی قابل تقسیم بندی است. موارد زیبایی شامل سفید کردن دندان ها با کمک لیزر (بلیچینگ)، جراحی اصلاح طرح لبخند و لبخند لثه ای، روشن کردن تیرگی های لثه و اصلاح افزایش حجم لثه ها و ... می باشند. موارد استفاده از لیزر در موارد درمانی نیز شامل حذف باکتری های آسیب رسان زیرلثه و درون ریشه دندان، جراحی لثه، درمان افزایش حساسیت دندان ها، بهبود بی حسی های ایجاد شده به دلیل آسیب به اعصاب ناحیه فک و صورت، درمان آفت، درمان دردهای مفصل فکی و ... می باشد.

لیزر می تواند به عنوان یک جایگزین برای وسایل رایج تراش دندان به حساب بیاید. مراجعین به دندانپزشکی، به دلیل تولید صدای کمتر و عدم لرزش دندان هنگام تراش با کمک لیزر، معمولا تجربه خوشایندتری خواهند داشت.

مزایای استفاده از لیزر در جراحی های لثه عبارتند از جراحی غیرتهاجمی با نیاز به استفاده کمتر از ماده بی حسی، عدم نیاز به بخیه، حداقل خونریزی یا بدون خونریزی، استریل بودن زخم ایجاد شده و کاهش ریسک بروز عفونت، عدم ایجاد لرزش و صدا، ترمیم سریعتر ناحیه جراحی و ...

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی کاملا ایمن است، به شرطی که توسط متخصصین این رشته به کار برده شود. در واقع می توان گفت که لیزر آینده دندانپزشکی است. ما مفتخر هستیم که می توانیم آینده درمان های دندانپزشکی را به شما ارائه کنیم.

 

بلیچینگ با لیزر چیست؟

در این روش برای فعال کردن ماده سفید کننده از روش های مختلفی استفاده می شود. یکی از این روش ها لیزر است. در تکنیک سفید کردن با کمک لیزر، فعال شدن ماده سفید کننده تحت تابش لیزر انجام می شود. تفاوت اصلی لیزر با سایر روش های فعالسازی ماده سفیدکننده در مطب (نور، حرارت....) در اینجاست که چون فعال شدن تمام ماده سفید کننده پس از تابش لیزر به صورت همزمان و یکپارچه (طی سی ثانیه تابش لیزر) اتفاق می افتد مدت زمان لازم برای تماس ماده با دندان ها کاهش پیدا می کند. در نتیجه نیاز به تماس طولانی مدت ماده بلیچینگ با دندان ها نیست. پس احتمال بروز حساسیت دندانی، آسیب به دندان ها و مشکلات احتمالی پس از تکنیک لیزر بلیچینگ کمتر است. البته این تصور که لیزر بیشتر سفید می کند اشتباه است، اما لیزر ایمن تر سفید می کند. نکته درمانی مهم در مورد بلیچینگ این است که اگر قصد دارید درمان بلیچینگ انجام بدهید و دندان هایتان هم نیاز به ترمیم دارند، ابتدا باید بلیچ کنید و سپس کارهای ترمیمی خود را انجام دهید. 

جراحی لثه جهت اصلاح طرح لبخند چگونه است؟

در حالت عادی و در هنگام لبخند وسیع باید در نهایت یک تا دو میلی متر از لثه نمایان شود. همچنین لثه دندان ها باید به صورت متقارن بوده و با فرم خاصی روی دندان ها را بپوشاند تا لبخند فرد زیباتر باشد. اگر لبخند لثه ای دارید می توانید با ما مشورت کنید. ممکن است پس از جراحی لثه نیاز به انجام درمان های ترمیمی زیبایی هم باشد که در صورت نیاز به شما توضیح داده خواهد شد. 

 

حذف تیرگی لثه ها با کمک لیزر به چه صورتی می باشد؟

در مواردی، افراد دارای رنگدانه های تیره بر روی لثه های خود هستند. این تغییر رنگ ها به خصوص اگر در خط لبخند فرد قرار گرفته باشند ممکن است از زیبایی لبخند فرد بکاهند. این تیرگی ها به چند دلیل ایجاد می شوند: مادرزادی بوده و معمولا در افرادی که پوست سبزه و تیره دارند بیشتر هستند، در افرادی که دخانیات مصرف می کنند دیده می شود، در مواردی که فرد روکش یا ترمیم فلزی دارد ممکن است تیرگی رنگ فلز به داخل لثه وارد شود و لثه را تیره کند. با کمک لیزر می توان این تیرگی ها را برداشت. به این درمان دپیگمانتاسیون لثه (depigmentation) گفته می شود. این کار بسیار ساده بوده و با بی حسی سطحی و بدون خونریزی و نیاز به بخیه انجام می شود. 

 

 

اصلاح افزایش حجم لثه ها با لیزر چگونه است؟

در مواردی فرد به دلایل مختلفی (مصرف برخی داروها، بیماری های مادرزادی، تجمع جرم زیر لثه ای، ارتودنسی و ...) ممکن است دچار افزایش حجم لثه ای شود. در مواردی ممکن است کل تاج دندان توسط لثه ها پوشیده شود. برای بهبود بهداشت دهانی و همچنین زیبایی خط لبخند می توان این بافت اضافه را با کمک لیزر حذف کرد. این کار بسیار ساده بوده و با بی حسی سطحی و بدون خونریزی یا با حداقل خونریزی بوده و نیاز به بخیه ندارد. 

 

درمان افزایش حساسیت دندانی با لیزر چگونه است؟

در بسیاری از افراد ممکن است دندان ها دچار افزایش حساسیت باشند. چنین فردی باید ابتدا از نظر سلامتی دندان ها و لثه ها مورد معاینه قرار بگیرد. معمولا افرادی که دندان های حساس دارند علاقه به خوردن غذاهای ترش و نوشابه های گازدار دارند یا با مسواک های محکم و خمیردندان های ساینده مسواک می زنند. در مواردی ممکن است پس از جراحی لثه ها و به دلیل تحلیل شدید لثه و استخوان، ریشه دندان ها عریان شده باشند. در چنین مواردی امکان کاهش یا حذف حساسیت دندان ها با کمک لیزر طی یک یا چند جلسه وجود دارد. البته باقی ماندن نتیجه درمان مستلزم ترک عادات غلط غذایی و روش های مسواک زدن مخرب می باشد. 

لیزر چه کمکی در درمان ارتودنسی می کند؟

در مواردی برای بستن فاصله (دیاستم) بین دندان های جلو فک بالا و پایین نیاز به حذف بافت نرم بین آن ها به نام فرنوم می باشد. به این جراحی اصطلاحا فرنکتومی (Frenectomy) گفته می شود انجام فرنکتومی با کمک لیزر بسیار آسان تر از انجام آن با تیغ بوده و سریعتر انجام می شود، خونریزی نداشته و نیاز به بخیه ندارد. ترمیم لثه نیز بسیار سریعتر از جراحی با تیغ رخ می دهد و درد پس از کار بسیار کمتر است. 

 

 

در درمان های ارتودنسی ممکن است دندانی (به غیر از دندان عقل) نهفته یا نیمه نهفته باقی مانده باشد. در چنین مواردی اگر قرار باشد دندان نهفته وارد حفره دهان شود نیاز به جراحی آشکارسازی (Exposure) دندان نهفته یا نیمه نهفته است. استفاده از لیزر جهت آشکارسازی این دندان ها بسیار کمک کننده بوده و چون خونریزی وجود ندارد نیازی نیست که چند هفته تا ترمیم لثه صبر کرد و می توان در همان جلسه جراحی براکت دندان را قرار داد و نتیجه نهایی سریعتر به دست خواهد آمد. 

 

 

استفاده از لیزر در ترمیم دندان ها، جرمگیری، درمان دردهای مفصل فکی، بی حسی اعصاب صورتی به دلیل آسیب عصبی و ... به چه صورتی است؟

امروزه می توان از لیزر جهت تراش دندان ها و جرمگیری نیز استفاده کرد. اما از آنجایی که تکنولوژی لیزر مورد استفاده جهت این درمان ها بسیار گران قیمت است، درمان انجام شده با هزینه بالایی برای بیمار تمام می شود که مقرون به صرفه نیست.

درمان دردهای مفصلی و بی حسی اعصاب صورتی نیز نیاز به چندین جلسه درمانی دارد که معمولا در مراکز فیزیوتراپی و با استفاده از دستگاه های لیزر کم توان مخصوص این کار انجام می شود.

آیا تمایل به استفاده از لیزر جهت درمان خود دارید؟ از ما در مورد امکان استفاده از لیزر در درمان خود سوال کنید!!!

چاپ مطلب