چاپ مطلب

جرمگیری دندان

تاریخ انتشار ۱۳۹۳/۱۰/۱۵ , ۱۱:۳۴

آیا جرمگیری به مینای دندون آسیب نمی رسونه؟

جرمگیری کردم و فاصله بین دندونام باز شد...

جرمگیری کردم و دندونام لق شدن...

متاسفانه به اشتباه در جامعه جا افتاده که جرمگیری برای دندان ها مضر است. آیا حمام کردن برای پوست بدن ضرر دارد؟ آیا کوتاه کردن ناخن ها برای انگشتان دست مضر است؟

1-	عکس بالایی التهاب لثه قبل از جرمگیری و عکس پایین بهبود التهاب بعد از جرمگیری

عکس بالایی التهاب لثه قبل از جرمگیری و عکس پایین بهبود التهاب بعد از جرمگیری

 

از تجمع مواد، املاح موجود در بزاق و باکتری ها بر روی دندان ها پلاک میکروبی تشکیل می شود که حاوی بیش از صد هزار باکتری می باشد. در واقع پلاک همان ماده سفیدرنگی است که وقتی برای مدتی از مسواک استفاده نمی شود بر روی دندان ها تجمع می یابد. اگر این پلاک به خوبی از سطح دندان پاک نشود به مرور زمان حالت معدنی شده و محکم به خود گرفته و تبدیل به جرم می شود. جرم و پلاک میکروبی روی آن علت بروز بیماری های لثه ای، خونریزی از لثه ها، تحلیل لثه و تحلیل استخوان نگهدارنده دندان ها می باشد.

2-	التهاب لثه ای به دلیل بیماری لثه ای

التهاب لثه ای به دلیل بیماری لثه ای

 

البته اثرات منفی جرم و پلاک فقط محدود به دهان و دندان ها نبوده و می تواند اثرات مضری برای کل بدن نیز داشته باشد. بروز التهاب و عفونت در لثه ها منجر به تولید عوامل التهابی در بدن و جریان خون می شود و این عوامل التهابی می توانند بر روی سایر اندام ها اثرات مخربی داشته باشند. به طور مثال التهاب لثه ها در زنان باردار می تواند ریسک زایمان زودرس و یا تولد نوزاد با وزن کم را بالا ببرد. التهاب لثه ها و عوامل التهابی ناشی از آن ها می تواند ریسک بروز سکته های قلبی و مغزی را نیز افزایش دهد. همچنین التهاب لثه ها در افراد مبتلا به بیماری قند یا دیابت می تواند کنترل قند خون را دچار اختلال کند و فرد مجبور می شود از دارو یا انسولین بیشتری جهت کنترل قند خون خود استفاده نماید.

عکس بالایی: پلاک دندان ممکن است به طور عادی قابل مشاهده نباشند.

عکس وسطی: التهاب لثه ای و خونریزی از لثه ها

عکس پایینی: پلاک رنگ گرفته با مواد خاص

 

در مورد این که افراد زیادی معتقد هستند که جرمگیری به مینای دندان آسیب می رساند باید گفت که متاسفانه این باور اشتباه که در جامعه رواج یافته هیچ پایه و اساس علمی ندارد. مینای دندان ماده بسیار محکمی است. برای تراشیدن دندان های پوسیده از وسیله ای به نام توربین استفاده می شود که سر آن دارای یک فرز می باشد و این فرز با سرعت 500 هزار تا 600 هزار دور در دقیقه می چرخد در حالی که وسایلی که برای جرمگیری استفاده می شوند فاقد فرز می باشند. بر اثر لرزش مختصری که در نوک قلم های جرمگیری ایجاد می شود، جرم ها شکسته شده و از سطح دندان ها جدا می شوند. این لرزش در حداکثر قدرت خود به 40 هزار تا 50 هزار لرزش در دقیقه می رسد که اصلا قابل قیاس با قدرتی که برای تراشیدن و آسیب رساندن به مینای دندان است، نمی باشد.

پلاک دندانی رنگ شده با مواد مخصوص

پلاک دندانی رنگ شده با مواد مخصوص

 

بعضی از افراد فکر می کنند پس از جرمگیری در بین دندان هایشان فاصله ایجاد شده یا دندان ها لق شده اند. معمولا در حالت عادی یک فضای مختصر بین دندان ها وجود دارد و این همان فضایی است که توصیه می شود آن را با استفاده از نخ دندان تمیز کرد. وقتی دندان ها با نخ تمیز نشوند و پلاک بین دندان ها باقی بماند، این پلاک به مرور زمان به جرم تبدیل می شود و فضای بین دندان ها را می بندد. به مرور زمان تجمع جرم در بین دندان ها منجر به تحلیل لثه و استخوان زیرین آن می شود. فضای کوچکی که بر اثر این تحلیل ایجاد می شود نیز با جرم و پلاک پر می شود و این روند تخریبی ادامه پیدا می کند تا زمانی که دندان قسمت زیادی از استخوان نگهدارنده خود را از دست می دهد و دچار لقی می شود. متاسفانه وقتی دندان ها لق شوند امکان انجام درمان موثری که لقی آن ها را برطرف کند وجود ندارد و معمولا این دندان ها باید از دهان خارج شوند تا استخوان بیشتر از این تخریب نشود و امکان قرار دادن ایمپلنت از بین نرود. وقتی جرم های بین دندانی حذف می شوند فضایی که به طور عادی در بین دندان ها وجود داشته یا بر اثر تخریب لثه و استخوان ایجاد شده نمایان می شود و فرد فکر می کند که به دلیل جرمگیری این فضا ایجاد شده است؛ غافل از این که تجمع جرم ها و عدم انجام جرمگیری در زمان مناسب علت ایجاد این فضا بوده است.

 

در بعضی افراد ممکن است یک حساسیت دندانی گذرا پس از جرمگیری ایجاد شود که به دلیل چسبندگی جرم ها به ریشه دندان ها و آسیب رساندن به ریشه دندان می باشد. پس از انجام جرمگیری و استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت موجود در بازار به مدت 4-3 هفته معمولا این حساسیت از بین می رود و مشکل خاصی وجود ندارد.

جرم های دندانی و تحلیل لثه ناشی از جرم ها

جرم های دندانی و تحلیل لثه ناشی از جرم ها

 

دندان ها اعضای مهمی از بدن هستند. هرکدام نقش مهمی در سیستم جونده فرد و نحوه تغذیه وی بازی می کنند. علاوه بر این در زیبایی چهره نیز نقش بسیار مهمی دارند. این که ما تعداد 32 عدد دندان در دهان داریم نباید عاملی بی توجهی به آن ها باشد. همان طور که یک فرد برای کار کردن به همه انگشتان دست خود نیاز دارد، یک فرد هم برای حفظ زیبایی چهره و تغذیه مناسب به همه دندان های خود نیاز دارد. توصیه می شود براساس زمان پیشنهادی دندانپزشک یا جراح لثه خود به طور دوره ای (معمولا 1-2 بار در سال) برای معاینه دندان ها، لثه ها و در صورت لزوم جرمگیری دندان ها اقدام نمایید. حتی اگر در حال حاضر دیر کرده اید و لثه هایتان ملتهب هستند و هنگام مسواک زدن یا غذا خوردن خونریزی می کنند با جرمگیری کردن و رعایت بهداشت سعی در توقف بیماری ایجاد شده داشته باشید.

جرم دندان

جرم دندان

 

 

چاپ مطلب