چاپ مطلب

مسواک

تاریخ انتشار ۱۳۹۴/۴/۱۹ , ۱۵:۵۷

پاک کردن و از بین بردن پلاک دندانی در سطوح مختلف دندانها اولین قدم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه‌ای است و این عمل تنها بطور مؤثر بوسیله مسواک انجام می‌گیرد. انتخاب مسواک مناسبی که عمل فوق را بخوبی انجام دهد خیلی مهم می‌باشد.

 

مشخصات مسواک طبی

  1. دسته مسواک باید به راحتی در دست جای گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی‌ضرر باشد.
  2. طول قسمت موئی آن در حدود ۳ سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد.
  3. نوک موهای مسواک بایستی پخ باشد (نباید نوک تیز و ساینده باشد).
  4. تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می‌باشد که این تعداد رشته‌ها در مسواکهای نرم بیشتر از مسواکهای زبر است.
  5. آزمایشات مختلف نشان داده‌اند که چنانچه قسمت موئی مسواک به شکل ۸ باشد (یعنی قسمت جلوی مسواک دارای دستجات مویین بلندتر باشد)، امکان پاک کردن پلاک میکروبی و بقایای غذا از بین دندانها بیشتر است. به هر حال باید توجه داشت که در هنگام مسواک زدن کلیه سطوح قابل دسترس دندانها بخوبی مسواک زده شوند،‌ به نحوی که پس از خاتمه مسواک تمام سطوح دندانها از توده لعابی میکروبی پاک شده و هیچ نوع خرده و باقیمانده غذا در بین دندانها و سطوح مختلف آن باقی نمانده باشد. عمل فوق امکان پذیر نیست مگر با روش صحیح مسواک زدن.
  6. مسواک حتما باید نرم یا soft باشد. از به کار بردن مسواک های متوسط (medium) یا سخت (hard) اجتناب کنید. زیرا مسواک زدن با مسواک های زبر باعث بهبود تمیز کردن دندان ها نمی شوند. آن ها منجر به تحلیل لثه و آسیب به بافت دندان خواهند شد.

  

با رویش دندانهای خلفی، استفاده از مسواک توسط والدین برای کودک توصیه می‌شود. وظیفه مسواک زدن حداقل تا زمان ورود کودک به مدرسه به عهده والدین می‌باشد. مسواک توصیه شده برای کودکان مسواکی است استاندارد که سر آن نرم و کوچک باشد. معمولا دو بار مسواک زدن در روز برای کودک توصیه می‌شود که یک نوبت آن حتما باید به هنگام شب قبل از خواب باشد. زمان کافی جهت مسواک زدن حدود 3-2 دقیقه است.

 

در کودک روش مسواک زدن افقی است. در این روش مسواک به موازات سطح افق روی دندانها قرار گرفته و با حرکت مالشی به سمت جلو و عقب رانده می‌شود. سطح جونده دندانها را نیز حتما باید با حرکت جلو و عقب مسواک تمیز کرد. غالبا مصرف خمیر دندان فلوراید دار از ۲ تا ۳ سالگی توصیه می‌شود. در ابتدا مقدار خمیردندان به اندازه یک نخود کوچک کافی است، که با افزایش سن کودک می‌توان این مقدار را افزایش داد.

 

روش صحیح مسواک زدن

اول از سطح جونده ی دندان ها شروع کنید که با حرکت رفت و برگشت روی سطح جونده، شیارهای موجود بر روی دندان تمیز می شوند. حالا سطوح خارجی دندانهای بالا و سپس  پایین را مسواک بزنید. بدینصورت که مسواک را با زاویه 45 درجه بر روی خط لثه قرار داده و با دور کردن از خط لثه بر روی دندان کشیده و یا به صورت پیچشی حرکت دهید. (یعنی ازلثه به سمت دندان بصورت چرخشی) سطوح داخلی دندان های بالا و پایین را به همان شيوه بالا مسواک بزنید. سپس به آرامی سطوح خارجی و داخلی هر یک از دندان ها را باحرکت لرزشی عقب جلو مسواک بزنید.

برای پاک کردن باکتری ها و داشتن نفس خوشبوتر، به آرامی سطح زبان را مسواک بزنید.

چاپ مطلب